Texas Instruments, 10 V Linear Voltage Regulator, 100mA, 1-Channel, ±5% 8-Pin, SOIC UA78L10ACD
Код товара RS: 145-0128Бренд: Texas InstrumentsПарт-номер производителя: UA78L10ACD
brand-logo
Техническая документация
Характеристики
Максимальный ток на выходе
100mA
Тип регулятора
Линейное напряжение
Выходное напряжение
10 В
Количество выходов
1
Стабильность вых. напряжения при изменении вход. напряжения
175 мВ
Точность
±5%
Стабильность вых. напряжения при изменении нагрузки
90 мВ
Тип монтажа
Поверхностный монтаж
Полярность
Позитивный
Тип корпуса
SOIC
Число контактов
8
Тип выхода
Фиксированный
Размеры
4.9 x 3.91 x 1.58мм
Высота
1.58мм
Минимальная рабочая температура
0 °C
Минимальное входное напряжение
12,5 В
Максимальная рабочая температура
+125 °C
Максимальное входное напряжение
25 В
Ширина
3.91мм
Длина
4.9мм
Информация о товаре
μA78 Series Linear Voltage Regulators, Texas Instruments
The Texas Instruments μA78 families are linear voltage regulators that cover a range of fixed output voltages from 2.6 V to 15 V.The three terminal positive voltage regulators offer thermal overload shutdown and internal current limiting. There is no need for external components although it is possible to adjust the voltage and current with external devices. The TI positive linear regulator IC produces an output current of 1.5A for the μA78 series, 0.1A for the μA78L version and the μA78M offers 0.5A current output. It is used in a wide variety of applications including on-card regulation which eliminates problems that occur with single point regulation also suitable in telecommunications, computing and portable device applications.
Linear Voltage Regulators, Texas Instruments
A range of fixed and adjustable Linear Voltage regulators from Texas Instruments. The range includes both positive and negative polarity devices with output current ratings from 100mA up to 5A.
Вас может заинтересовать
Информация о наличии не успела загрузиться
P.O.A.
P.O.A.
Вас может заинтересовать
Техническая документация
Характеристики
Максимальный ток на выходе
100mA
Тип регулятора
Линейное напряжение
Выходное напряжение
10 В
Количество выходов
1
175 мВ
Точность
±5%
90 мВ
Тип монтажа
Поверхностный монтаж
Полярность
Позитивный
Тип корпуса
SOIC
Число контактов
8
Тип выхода
Фиксированный
Размеры
4.9 x 3.91 x 1.58мм
Высота
1.58мм
0 °C
Минимальное входное напряжение
12,5 В
+125 °C
25 В
Ширина
3.91мм
Длина
4.9мм
Информация о товаре