Hirose FX30B-5P-3.81DS Штыревой разъем печатной платы
Код товара RS: 843-1115Бренд: HiroseПарт-номер производителя: FX30B-5P-3.81DS
brand-logo
Техническая документация
Характеристики
Brand
Hirose
Тип продукции
Штыревой разъем печатной платы
Серия
FunctionMAX FX30B
Шаг
3.81мм
Ток
10A
Количество контактов
5
Материал корпуса
Полиамид
Количество рядов
1
Ориентация
Прямой угол
Закрытый/Открытый
Закрытый
Блок преобразования клеммы разъема
Плата – плата
Тип монтажа
Сквозное отверстие
Материал контактов
Медный сплав
Покрытие контактов
Золотой
Минимальная рабочая температура
-55°C
Шаг отверстий
3.81мм
Тип оконцовки
Припой
Длина задней части контакта
3.3мм
Максимальная рабочая температура
105°C
Контакт - тип соединителя
Вилка
Длина контактной части
3.4мм
Стандарты/одобрения
Нет
Страна происхождения
Japan
Информация о товаре
Hirose FunctionMAX FX30B 3.81 mm Board to Board Connectors
FunctionMAX FX30B 3.81 mm board to board connectors with a unique floating structure that absorbs mounting misalignment errors in applications where multiple stacking connectors are used. The contacts of are designed to offer a degree of play during mating of +0.3 mm in the XY directions and 1 mm in the Z direction. The floating contacts self-centre in both the X & Y direction and absorb misalignment errors ensuring safe and accurate mating. This floating feature also eliminates stress caused by mounting placement errors preventing solder cracking and the need for corrective rework. Large mating guides on either side of the FX30B header engage with the ribs on the receptacle for a secure connection. These moulded guide posts also allow for an alignment movement of ±1.3 mm in the XY directions making mating easier and preventing incorrect insertion. An extra six keys around the mating face of these FX20 connectors also help to prevent reverse insertion. Metal fittings are featured either side of these FX30B connectors for robust, secure fixing to the PCB. These metal fittings also provide resistance against deformation in up, down, left and right directions. The contacts of these FX30B connectors have a high current capacity of 13-17A per pin. The FX20 receptacle connectors contain gold plated contacts and have a multi-point structure with four independent points of contact for increased contact reliability. These FX30B board to board connectors have a two-step contact timing sequence that results in a low insertion/extraction force.
Hirose FX30B 3.81mm Board to Board Power Connectors
Вас может заинтересовать
Информация о наличии не успела загрузиться
тг 2 802,69
тг 2 802,69 Each (ex VAT)
тг 2 802,69
тг 2 802,69 Each (ex VAT)
КоличествоЦена единицы
Вас может заинтересовать
Техническая документация
Характеристики
Brand
Hirose
Тип продукции
Штыревой разъем печатной платы
Серия
FunctionMAX FX30B
Шаг
3.81мм
Ток
10A
Количество контактов
5
Материал корпуса
Полиамид
Количество рядов
1
Ориентация
Прямой угол
Закрытый/Открытый
Закрытый
Плата – плата
Тип монтажа
Сквозное отверстие
Материал контактов
Медный сплав
Покрытие контактов
Золотой
-55°C
Шаг отверстий
3.81мм
Тип оконцовки
Припой
Длина задней части контакта
3.3мм
105°C
Контакт - тип соединителя
Вилка
Длина контактной части
3.4мм
Стандарты/одобрения
Нет
Страна происхождения
Japan
Информация о товаре