Hirose FX20-120S-0.5SV Гнездо печатной платы
Код товара RS: 122-1724Бренд: HiroseПарт-номер производителя: FX20-120S-0.5SV
brand-logo
Техническая документация
Характеристики
Brand
Hirose
Тип продукции
Гнездо печатной платы
Количество контактов
120
Количество рядов
2
Шаг
0.5мм
Ток
500mA
Тип оконцовки
Припой
Тип монтажа
Поверхностный монтаж
Ориентация
Прямой
Блок преобразования клеммы разъема
Плата – плата
Серия
FunctionMAX FX20
Минимальная рабочая температура
-55°C
Максимальная рабочая температура
80°C
Материал контактов
Бронза
Стандарты/одобрения
RoHS
Страна происхождения
Malaysia
Информация о товаре
Hirose FunctionMAX FX20 0.5 mm Board to Board Connectors
FunctionMAX FX20 0.5 mm SMT board to board connectors with a unique floating structure that absorbs mounting misalignment errors in applications where multiple stacking connectors are used. The FX20 series header connector has a floating structure embedded inside the fixed base of the housing. This floating structure offers a degree of play between the contacts during mating of + 0.6mm minimum in the XY directions. The floating contacts self centre in both the X & Y direction and absorb misalignment errors ensuring safe and accurate mating. The floating feature of these FX20 board to board connectors also eliminate stress caused by mounting placement errors and prevent resulting solder cracking and the need for corrective re-work to be done. Large mating guides on either side of the header also allow for an alignment movement of ±1.2 mm in the XY directions. These guides make mating easier, prevent incorrect insertion and ensure that a secure connection is made. The floating feature of these FunctionMAX FX20 board to board connectors enables them to withstand severe conditions in industrial and automotive applications. The FX20 receptacle connectors contain self-cleaning dual beam contacts which offer a high resistance to vibration and increased contact reliability. These dual beam contacts are made of a high conductivity material and have 0.5A current capacity per pin. The clearance between the contact and housing is designed to prevent capillary action, protecting the contact area from solder wicking and flux penetration during assembly.
Вас может заинтересовать
Информация о наличии не успела загрузиться
P.O.A.
P.O.A.
Вас может заинтересовать
Техническая документация
Характеристики
Brand
Hirose
Тип продукции
Гнездо печатной платы
Количество контактов
120
Количество рядов
2
Шаг
0.5мм
Ток
500mA
Тип оконцовки
Припой
Тип монтажа
Поверхностный монтаж
Ориентация
Прямой
Плата – плата
Серия
FunctionMAX FX20
-55°C
80°C
Материал контактов
Бронза
Стандарты/одобрения
RoHS
Страна происхождения
Malaysia
Информация о товаре